Scroll to top
© 2018 FLUOSTUDIO. LET'S START CONNECTING THE DOTS!

Jak dobrać rodzaj infografiki?

Jak dobrać rodzaj infografiki?

Nie wiesz jak stworzyć ciekawą prezentację, która zawrze w sobie fakty i dotrze do dużej grupy docelowej? Wykorzystaj infografikę!

Przejrzyste przedstawienie danych pomoże Ci w skomunikowaniu się z Twoimi odbiorcami i ułatwi im zapamiętanie najważniejszych informacji. Infografiki są niezwykle elastycznym medium – możesz wykorzystać je w każdej branży i nadać im dowolny charakter. Są idealnym narzędziem do prezentacji wykresów sprzedaży, pokazania rozwoju firmy czy osiągniętych celów biznesowych. Możliwości jest mnóstwo!

Wraz z wzrostem popularności infografik, wzrasta również ilość inspiracji, z których możemy korzystać. Poniżej prezentujemy wybrane przez nas najlepsze typy infografik, by pomóc ci się odnaleźć w temacie!

Odpowiednie dobranie stylu to połowa sukcesu!

  1. Infografika wielowykresowa. Ta infografika ma za zadanie pokazać wizualizację danych za pomocą grafów, tabelek i liczb. Z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem, gdy musisz zilustrować dużą ilość różnorodnych danych i pokazać zachodzące między nimi różnice. W tym pomogą ci mapki, wykresy kołowe i grafy. By wszystko było spójne, zachowaj jednolitą paletę barw i ilustracji.
  2. Infografika jednowykresowa. Tak jak sama nazwa wskazuje infografika ta posługuje się tylko jednym typem grafu, który powinien być jej głównym punktem. Jeden wykres ma przedstawiać wszystkie dane.
  3. Oś czasu. Osie czasu są najbardziej skuteczne w przypadku opowiadania historii na przestrzeni czasu. Porządek chronologiczny pomoże w pokazaniu ewolucji danego tematu. Twój odbiorca z łatwością dostrzeże wszelkie zachodzące zmiany.
  4. Infografika lokalizacyjna. Ten typ infografiki zazwyczaj jest używany do prezentacji informacji związanych z geografią. To najprostszy sposób zwizualizowania tego rodzaju danych. Używając map połączonych z różnymi wykresami, strzałkami i symbolami nakładającymi się na siebie możemy pokazać temat w jak najciekawszy sposób.
  5. Infografika porównawcza. Służy do zilustrowania najczęściej dwóch, kontrastujących ze sobą rzeczy. Porównywać możemy dowolnie wybrane tematy – ludzi, miejsca, produkty czy idee. By wyróżnić taką infografikę z tłumu, warto położyć nacisk na design. Projekt powinien trafnie ilustrować różnice między wybranymi zagadnieniami.
  6. Flowchart (schemat). Infografika typu flowchart opiera się na jednym pytaniu, najczęściej użytym jako nagłówek. Zapewniając odbiorcom odpowiedzi do wyboru, infografika ma za zadanie pomóc im w dokonaniu decyzji. Różnorodność tematów może być tutaj bardzo duża-od lekkich i przyjemnych po poważne i całkiem serio. Wybierz odpowiednią paletę kolorów by dobrze zilustrować dany temat.
  7. Infografika hierarchiczna. Najbardziej popularnym sposobem na pokazanie stopniowych danych jest wykres w kształcie piramidy. Można go użyć by pokazać informacje na rożnych poziomach. Każdy z nich powinien w pewien sposób łączyć się z poprzednim i oczywiście dotyczyć jednego tematu.
  8.  Infografika procesu. Ten typ infografik jest używany do pokazania zachodzących procesów lub instrukcji. Możesz go użyć do zilustrowania między innymi przepisów kulinarnych, tutoriali „zrób to sam” lub zbioru zasad do przestrzegania.
  9.  Infografika edukacyjna. Może być wykorzystywana do wizualizacji artykułu lub informacji trudnych do zrozumienia. By stworzyć dobrą infografikę skup się na głównych punktach tekstu, który musisz przedstawić. Wyróżnij kwestie kluczowe i poprzyj je obrazkami. To pomoże twoim odbiorcom w szybkim i efektywnym zapamiętaniu najważniejszych informacji.
  10. Infografika interaktywna. Infografiki interaktywne nie tworzą tak naprawdę jednego, osobnego “typu”. Możesz użyć któregokolwiek z wyżej wymienionych i poszerzyć ją dodając informacje, które twój odbiorca musi odkryć, by zgłębić temat. To dobre rozwiązanie jeśli chcesz stworzyć przejrzystą i spójną infografikę jednak posiadasz bardzo dużo informacji. To odbiorca zdecyduje czy chce zobaczyć więcej klikając na poszczególne sekcje.

Mówiąc w skrócie, w dzisiejszych czasach tworzenie infografiki to dużo więcej niż połączenie kawałka nudnego tekstu i niezrozumiałego wykresu. Dobranie odpowiedniego typu infografiki do jej tematu stanowi połowę sukcesu. Jeśli dokonasz przemyślanych wyborów w zakresie designu Twojej pracy i wszystko dobrze rozplanujesz, z łatwością będziesz mógł przekazać swoim odbiorcom nawet najtrudniejsze i najbardziej zagmatwane informacje. Powyżej wymieniliśmy kilka z wielu sposobów na pokazanie danych w infografikach i mamy nadzieję, że od teraz będziesz wiedzieć, jaki typ wybrać by stworzyć idealną infografikę.

 

 

 

 

Related posts