Poszukiwanie nazwy firmy
Nazwa marki, podobnie jak logo, to jeden z kluczowych elementów tożsamości każdej firmy. Potrzebuje jej zarówno duże przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym, jak i jednoosobowa działalność, która dopiero pojawiła się na rynku. Ma ona do spełnienia szereg zadań – identyfikuje, etykietuje, kreuje wizerunek. Dobra nazwa to gwarancja rozpoznawalności. Zła może skazać na zapomnienie. Jednak znalezienie odpowiedniej nazwy – celnej, chwytliwej, zapadającej w pamięć – bywa trudne i żmudne. Zapewne zdarzyło Ci się nie raz usłyszeć, że w tej kwestii wymyślono już niemal wszystko – i niestety jest w tym sporo racji. Sprawdzając dostępne domeny internetowe, pewnie tylko utwierdzasz się w tym przekonaniu. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak rozbudzić pokłady kreatywności i szukać pomysłów, a także z jakich narzędzi skorzystać, aby ten proces ułatwić.
Jak zacząć?
Nazwa powinna być przekonująca i atrakcyjna dla docelowego odbiorcy. Powinna być także oryginalna i wyróżniająca. Od czego więc zacząć, by to osiągnąć i stworzyć naming, który uchwyci esencję marki i zwróci uwagę klientów?
Wymyślanie nazwy można podzielić na 3 główne kroki. Początek to burza mózgów i poszukiwanie skojarzeń z firmą. Następny krok to słowotwórstwo, obejmujące przerabianie wyrazów, np. ich skracanie, łączenie lub dzielenie. A etap końcowy to weryfikacja i analiza propozycji, w celu wyboru tej najlepszej, która nada marce wyrazistą osobowość.
Krok 1
Burza mózgów
Zacznij od stworzenia bazy słów i wyrażeń, które kojarzą się lub powinny kojarzyć się marką. Wypisz je – nie skupiając się nadmiernie nad ich oryginalnością czy pisownią – im więcej, tym lepiej.
Do burzy mózgów warto zaprosić znajomych lub współpracowników – każdy z nich ma nieco inny punkt widzenia i może dodać do listy zwroty, o których Ty byś nawet nie pomyślał/-ła lub pominął/-ła jako mało interesujące.
Zanotuj wyrazy w języku polskim, ale nie bój się także ich odpowiedników w innych językach – zwłaszcza jeśli planujesz ekspansję na rynki zagraniczne i chciałbyś, aby nazwa brzmiała bardziej międzynarodowo.
Pomocnymi narzędziami na tym etapie są:
Krok 2
Słowotwórstwo
Po burzy mózgów na pewno masz już długą listę pomysłów. Zanim jednak przejdziesz do ich weryfikacji, pobaw się nimi. Spróbuj je kreatywnie zmodyfikować i nadać im nowe znaczenie lub dwuznaczność. Dzięki temu może powstać nazwa nieszablonowa, ciekawa i wielowymiarowa. Możesz zainspirować się schematami wykorzystywanymi przez inne firmy.
Przykładowe schematy nazw:
- łączenie wyrazów – np. Facebook, GetResponse
- łączenie fragmentów wyrazów – np. Fedex (Federal Express), Cersanit (Ceramika Sanitarna)
- dodawanie przedrostków – np. eBay
- akronimy – pierwsze litery kilku wyrazów – np. Ikea (Ingvar, Kamprad, Elmtaryd, Agunnaryd)
- tworzenie nowych słów, nawiązujących do działalności – np. Zmączeni, jako nazwa piekarni, Paczkomat – inaczej automat z paczkami
- tworzenie nowych, abstrakcyjnych słów – np. Kodak, Zara
- wykorzystywanie imion i nazwisk – Inglot, Wittchen, Saint Laurent, Dr Irena Eris
- zestawianie kilku wyrazów o niepowiązanym znaczeniu – Aston Martin (Aston – nazwa wzgórza, Martin – nazwisko założyciela)
- opis działalności / produktu – np. Ptasie Mleczko, Polski Bus, Home&You
Możesz także skorzystać z generatorów nazw online:
- Namium – to narzędzie, które modyfikuje wpisane frazy – np. dodaje przyrostki, przedrostki i inne słowa
- Panabee – tworzy nowe nazwy z dwóch podanych słów
- Wordoid – to serwis, w którym można wpisać frazę, zaznaczyć czy ma się znajdować na początku nazwy, w środku, czy na końcu oraz określić liczbę liter, a algorytm na tej podstawie przedstawi różne warianty wyrazów
- Web Hosting Geeks – działa na podobnej zasadzie co Wordoid
- Dot-o-mator – zestawia i miesza ze sobą frazy wpisane w dwóch kolumnach i tworzy z nich nowe kombinacje
Krok 3
Weryfikacja
Po fazie twórczej, przychodzi czas na zweryfikowanie powstałych propozycji. Wybierz faworytów i odrzuć te warianty, które nie są zbyt dobre. Jak je rozpoznać? Właściwie skonstruowana nazwa powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami. Sprawdź czy nazwa:
- komunikuje wartości marki – dobra nazwa musi podkreślać główne przesłanie firmy i kojarzyć się z wartościami, które są jej podstawą. Nawet na pozór abstrakcyjne frazy powinny budzić odpowiednie emocje i skojarzenia, jak np. Kodak (Słowo to – zwięzłe i szorstkie aż do granicy grzeczności, dosłownie ucięte z obu stron przez mocne, nieustępliwe spółgłoski – brzmi jak migawka aparatu. Czegóż chcieć więcej – G. Eastman, współzałożyciel firmy).
- jest unikalna – oryginalność to jedna z największych trudności. Aby uniknąć powielenia nazw innych przedsiębiorstw, zweryfikuj bazy KRS i Urzędu Patentowego, wpisz swoją frazę także w wyszukiwarkę Google. Jeśli istnieją już marki o takiej samej lub podobnie brzmiącej nazwie, lepiej od razu usunąć ją z listy pomysłów.
- jest prosta do zapamiętania, zapisania i wymówienia – nazwa nie może być zbyt długa lub skomplikowana, ponieważ utrudnia to jej zapamiętanie. Najlepiej sprawdzają się nazwy krótkie – dwu, trzy sylabowe. Dodatkowo upewnij się, że odbiorcy nie będą mieć wątpliwości co do jej wymowy czy pisowni. Spytaj o opinię osoby trzecie, które nie brały udziału w procesie jej tworzenia. Jeśli wymyślona przez Ciebie nazwa okaże się w jakimś stopniu problematyczna, zmodyfikuj ją lub odrzuć.
- jest ponadczasowa – myśl długofalowo i pamiętaj, że nazwy przedsiębiorstwa najprawdopodobniej nie zmienisz przez lata. Nawet podczas rebrandingu zwykle modyfikacji ulega sama oprawa wizualna marki, a nie jej nazwa – dlatego nie może ona być wynikiem chwilowej mody. Swego czasu na polskim rynku aż roiło się od firm z przyrostkiem -ex, -bud czy -pol w nazwie. W okresie przystąpienia Polski do UE można było zauważyć liczne nazwy zawierające w sobie frazą euro. Ostatnio dało się zaobserwować wiele warsztatów, fabryk czy galerii (np. fryzur, smaków, czekolady, itp.). Uleganie takim trendom jest dosyć ryzykowne – przemijają one zwykle bardzo szybko, a firma pozostaje z powszechną i przebrzmiałą nazwą.
- ma potencjał rozwojowy – weź pod uwagę przyszłość i perspektywy rozwojowe marki, nie konstruuj nazwy tylko na podstawie bieżącej działalności i oferty. Zastanów się jakie wyzwania stoją przed przedsiębiorstwem i jakie ma ono plany na kolejne lata. Jeśli planuje wejście na rynki zagraniczne – zadbaj, aby nazwa nie zawierała w sobie np. znaków diaktrycznych (ę, ą, ł, itp). Jeżeli marka ma w planach zmianę siedziby, nie konturuj nazwy na podstawie na miejsca jej pochodzenia. Jeżeli firma chciałaby rozszerzyć asortyment i działać w również w innej branży niż bazowa, zwróć uwagę, by nazwa była uniwersalna i nie kojarzyła się tylko z jedną dziedziną, a także miała potencjał do tworzenia submarek i rozszerzeń.
- kojarzy się pozytywnie – nazwa nie może budzić negatywnych emocji lub wywoływać poczucia dyskomfortu. Powinna mieć pozytywny wydźwięk. Sprawdź również czy wybrany wyraz nie ma niekorzystnego znaczenia w innych językach. Dobrym przykładem jest tutaj marka Osram czy Pupa… .
- prezentuje się estetycznie, jest obrazowa i “elastyczna” – zweryfikuj czy daną nazwę będzie można łatwo stosować i zaadaptować na różne formy graficzne – czy będzie dobrze prezentować się np. w logo, na stronie internetowej, w materiałach reklamowych, wizerunkowych oraz na opakowaniach produktów. Niektóre ciągi znaków wyglądają po prostu nieestetyczne. Zrób test wykorzystując różne kroje i stopnie pisma, a także odstępy między literami. Sprawdź także czy wybrane słowo będzie można bezproblemowo wykorzystać w świecie internetowym i w razie potrzeby przerobić np. na ikonę aplikacji mobilnej czy profilu w mediach społecznościowych.
Przykłady ciekawych nazw
LEGO – to skrót od Leg Godt, czyli po duńsku: Baw się dobrze – nie dość, że nazwa ciekawie brzmi, jest krótka i łatwa do wymówienia, to dodatkowo doskonale oddaje ideę i wartości marki.
ASUS – nazwa wywodzi się od Pegaza (z ang. Pegasus). Twórcy firmy zrezygnowali z dwóch pierwszych liter, aby wyświetlać się wyżej na listach tworzonych w sposób alfabetyczny – sprytne, prawda?
APART – przykład z rodzimego rynku, co oznacza? A i P to pierwsze litery imion założycieli – Adama i Piotra. Dodano do nich przyrostek art, który nawiązuje do sztuki jubilerskiej i wysokiej jakości produktów marki.
Twitter – założyciele szukali nazwy, która kojarzyłaby się z wysyłaniem krótkich informacji w czasie rzeczywistym do określonej grupy odbiorców. Podczas burzy mózgów uznali, że świergot ptaków (z ang. twitter) pasuje tu idealnie.
Amazon – oznacza Amazonkę, czyli największą rzekę świata. Początkowo firma była tylko księgarnią internetową, a nazwa miała symbolizować jej szerokie zasoby. Biorąc pod uwagę szybki wzrost marki oraz różnorodność obecnie oferowanego asortymentu – Amazon wydaje się być nazwą wyjątkowo dobrze dopasowaną i doskonale obrazują skalę jej działalności.
Tworzenie nazwy marki – podsumowanie
Wymyślenie nazwy marki to nie tylko proces kreatywny, ale również techniczny i badawczy. Wymaga nieszablonowego myślenia, a jednocześnie sporej logiki oraz umiejętności prognozowania. Aby nazwa spełniła swój cel, przydatne jest także doświadczenie i wyczucie marketingowe, pozwalające na przeprowadzenie skutecznej analizy rynkowej, językowej, psychologicznej czy prawnej. Jak widać, nadawanie nazwy przedsiębiorstwu wiąże się z szeregiem działań i niemałym wysiłkiem intelektualnym – ale warto podjąć ten trud. Dobra nazwa może być pierwszym krokiem na drodze do sukcesu. Właściwy naming nie tylko ułatwia start i pomaga dotrzeć do docelowych klientów. W przypadku re-brandingu, może pomóc w zmianie pozycjonowania marki na rynku, w rozszerzeniu grupy odbiorców czy wejściu do nowej branży.