Jak dobrać rodzaj infografiki?
Tworzysz prezentację, która ma zawrzeć w sobie prosto przedstawione fakty i dotrzeć do dużej grupy docelowej? Wykorzystaj infografikę! Przede wszystkim pamiętaj tylko, że odpowiednio dobrany rodzaj infografiki to połowa sukcesu! Przejrzyste przedstawienie danych pomoże Ci w skomunikowaniu się z Twoimi odbiorcami i ułatwi im zapamiętanie najważniejszych informacji. Dlatego też infografiki są niezwykle elastycznym medium – możesz wykorzystać je w każdej branży i nadać im dowolny charakter. Bez wątpienia są one idealnym narzędziem do prezentacji wykresów sprzedaży, pokazania rozwoju firmy czy osiągniętych celów biznesowych. Możliwości jest mnóstwo! Wraz z wzrostem popularności infografik, wzrasta również ilość inspiracji, z których możemy korzystać. Poniżej prezentujemy wybrane przez nas najlepsze typy infografik, by pomóc ci się odnaleźć w temacie!
Infografika wielowykresowa
Ta infografika ma za zadanie pokazać wizualizację danych za pomocą grafów, tabelek i liczb. Z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem, gdy musisz zilustrować dużą ilość różnorodnych danych i pokazać zachodzące między nimi różnice. W tym pomogą ci mapki, wykresy kołowe i grafy. Pamiętaj, żeby wszystko było spójne, istotne jest zachowanie jednolitej palety barw i ilustracji.
Infografika jednowykresowa
W przeciwieństwie do infografiki wielowykresowej, ta posługuje się tylko jednym typem grafu, który powinien być jej głównym punktem. Jeden wykres ma przedstawiać wszystkie dane.
Oś czasu
Ze względu na swoją specyfikę, osie czasu są najbardziej skuteczne gdy chcemy położyć nacisk na kolejność zdarzeń. Porządek chronologiczny pomoże w pokazaniu ewolucji omawianego zagadnienia, w wyniku czego Twój odbiorca z łatwością dostrzeże wszelkie zachodzące zmiany.
Infografika lokalizacyjna
Ten typ infografiki zazwyczaj jest używany do prezentacji informacji związanych z geografią, ponieważ jest to najprostszy sposób zwizualizowania tego rodzaju danych. Dlatego używając map połączonych z różnymi wykresami, strzałkami i symbolami nakładającymi się na siebie możemy pokazać temat w jak najciekawszy sposób.
Infografika porównawcza
Przede wszystkim służy do zilustrowania najczęściej dwóch, kontrastujących ze sobą rzeczy. Oczywiście porównywać możemy dowolnie wybrane tematy – ludzi, miejsca, produkty czy idee, a by wyróżnić taką infografikę z tłumu, warto położyć nacisk na design. Projekt powinien trafnie ilustrować różnice między wybranymi zagadnieniami.
Flowchart (schemat)
Infografika typu flowchart opiera się na jednym pytaniu, najczęściej użytym jako nagłówek. Zapewniając odbiorcom odpowiedzi do wyboru, infografika ma za zadanie pomóc im w dokonaniu decyzji. W rezultacie, różnorodność tematów może być tutaj bardzo duża-od lekkich i przyjemnych po poważne i całkiem serio. W związku z tym, pamiętaj o wybraniu odpowiedniej palety kolorów by dobrze zilustrować dany temat.
Infografika hierarchiczna
Najbardziej popularnym sposobem na pokazanie stopniowych danych jest wykres w kształcie piramidy – można go użyć by pokazać informacje na rożnych poziomach. Oczywiście każdy z nich powinien w pewien sposób łączyć się z poprzednim i oczywiście dotyczyć jednego tematu.
Infografika procesu
Ten typ infografik jest używany do pokazania zachodzących procesów lub instrukcji. Przede wszystkim możesz go użyć do zilustrowania między innymi przepisów kulinarnych, tutoriali „zrób to sam” lub zbioru zasad do przestrzegania.
Infografika edukacyjna
Może być wykorzystywana do wizualizacji artykułu lub informacji trudnych do zrozumienia. By stworzyć dobrą infografikę skup się na głównych punktach tekstu, który musisz przedstawić, a następnie wyróżnij kwestie kluczowe i poprzyj je obrazkami, co pomoże twoim odbiorcom w szybkim i efektywnym zapamiętaniu najważniejszych informacji.
Infografika interaktywna
Infografiki interaktywne nie tworzą tak naprawdę jednego, osobnego “typu” – możesz użyć któregokolwiek z wyżej wymienionych i poszerzyć ją dodając informacje, które twój odbiorca musi odkryć, by zgłębić temat. Dlatego to dobre rozwiązanie jeśli chcesz stworzyć przejrzystą i spójną infografikę i jednocześnie chcesz przedstawić w niej bardzo dużo informacji – to odbiorca zdecyduje czy chce zobaczyć więcej rozwijając poszczególne sekcje.
Podsumowując
W dzisiejszych czasach tworzenie infografiki to dużo więcej niż połączenie kawałka nudnego tekstu i niezrozumiałego wykresu. Dlatego też dobranie odpowiedniego typu infografiki do jej tematu stanowi połowę sukcesu. Bez wątpienia, jeśli dokonasz przemyślanych wyborów w zakresie designu Twojej pracy i wszystko dobrze rozplanujesz, z łatwością będziesz mógł przekazać swoim odbiorcom nawet najtrudniejsze i najbardziej zagmatwane informacje. Powyżej wymieniliśmy kilka z wielu sposobów na pokazanie danych w infografikach i mamy nadzieję, że od teraz będziesz wiedzieć, jaki typ wybrać by stworzyć idealną infografikę.